Follow Me

SHOW ASSIGNMENTS 2019

If you have any questions or conflicts with the show assignments please contact us ASAP!

CINDERELLA


The following classes are in Show A:
Act I Scene I
            Bluebirds                                                                     Dance Play (Tuesday 4:00)*
Act I Scene II
            Dragonflies                                                                  Ballet II (Monday 5:00)
            Mice                                                                                Ballet I/II (Monday 5:45)
            Winter Fairies                                                              Ballet III (Tuesday 4:30)
            Fairies                                                                             Ballet VI (Thursday 5:30)
Act II
            Court Dancers                                                             Pointe I (Monday 7:30)


The following classes are in Show B:
Act I Scene I
            Bluebirds                                                                     Dance Play (Tuesday 4:00)*
Act I Scene II
            Dragonflies                                                                 Ballet I (Monday 4:15)
            Mice                                                                               Pre-Ballet (Monday 3:30)
            Winter Fairies                                                             Ballet IV (Wednesday 6:30)
            Fairies                                                                           Ballet VII (Tuesday 4:30)
Act II
            Court Dancers                                                             Pointe II (Monday 4:30)                    


The following classes are in both Show A and Show B:

Act I Scene II

            Spring, Summer, Autumn Fairies                        Pointe III (Wednesday 5:30)
Act II
            Ladies in Waiting                                                        Partnering (Monday 5:30)
            Waltz Dancers                                                              Ballet VIII (Monday 7:30)
Act III

             Celebration Fairies                                                    Ballet V (Thursday 4:30)


#HSD2019

#HSD2019 is the theme for the second half of the recital and includes all tap, jazz, modern, musical theater, acro, and hip-hop classes as well as Ensemble/Dance Arts.


The following classes are in Show A:                                    
Tap I (Tuesday 5:45)                                                                            

Jazz I/II (Wednesday 5:30)                                                                 
Hip-Hop I (Thursday 5:30)                                                            
Modern I (Tuesday 5:30)                                                                   
Musical Theater I (Wednesday 4:30)                                                 
Acro I (Monday 6:30)                                                                        

 The following classes are in Show B:
Tap II (Tuesday 6:30)    
Jazz III (Thursday 7:30)

Hip-Hop II (Thursday 6:30)  

Modern II (Wednesday 4:30)
 Musical Theater II (Wednesday 7:30)
Tap III (Wednesday 6:30)
The following classes are in Both Shows:
Tap IV (Thursday 6:30)                                 

Jazz IV (Monday 6:30)
Boys Hip-Hop (Thursday 4:30)                     

Hip-Hop III (Thursday 7:30)
Modern III (Tuesday 6:30)                            

Partnering (Monday 5:30)
Ensemble and Dance Arts